Ufuk Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı (Ufuk University Proficiency Exam)

Yabancı Diller Bölümü, hazırlık sınıfından başlayarak öğrencilerin akademik başarıları için gerekli olan akademik becerileri ve İngilizce dil yetisini geliştirmekle sorumludur. İngilizce Yeterlik Sınavı, Yabancı Diller Bölümü tarafından hazırlanır, uygulanır ve değerlendirilir.

İngilizce Yeterlik Sınavı, Ortak Avrupa Dil Çerçevesi ile uyumlu, %30 İngilizce eğitim veren bölüm öğrencileri için B1+, İngiliz Dili Eğitimi bölümü öğrencileri için ise B2 seviyesinde bir sınavdır. Sınav dört temel bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler iki oturum halinde uygulanır; Birinci oturumda dilbilgisi yetisi ve okuma becerisini ölçen Use of English-Reading bölümleri, ikinci oturumda ise dinleme ve yazma becerilerini ölçen Listening-Writing bölümleri yer almaktadır. Ufuk Üniversitesinde İngilizce eğitim veren lisans bölümlerine kayıt yaptıran öğrenciler, bu sınava girmekle yükümlüdürler. Sınavdan geçer not (60) alan öğrenciler, doğrudan kaydoldukları bölümlerde derslerine başlarken, geçer not alamayan öğrenciler 1 sene süren hazırlık eğitimi programına yerleştirilirler.

İngilizce Yeterlik Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce Yeterlik Sınavına kimler girmek zorundadır?

Ufuk Üniversitesi lisans programlarından İngilizce eğitim veren bölümlere kayıt yaptıran öğrenciler İngilizce Yeterlik Sınavına girmek zorundadır. Zorunlu olduğu halde sınava girmeyen öğrenciler, İngilizce Hazırlık sınıflarında eğitim görmeyi kabul etmiş sayılırlar.

İngilizce Yeterlik Sınavı ne zaman uygulanır?

İngilizce Yeterlik sınavı bir akademik yıl içerisinde Eylül ve Haziran aylarında olmak üzere iki kere uygulanır.

İngilizce Yeterlik Sınavına nasıl kaydolabilirim?

Öğrencilerin, öğretim görecekleri lisans bölümüne kayıt yaptırdıktan sonra ayrıca yapmaları gereken bir işlem yoktur. Öğrenciler sınavla ilgili bilgi ve duyuruları Yabancı Diller Bölümü internet sitesinden takip etmelidir.

İngilizce Yeterlik Sınavına giremeyen kişiler için telafi sınavı yapılır mı?

Hayır. İngilizce Yeterlik Sınavı belirtilen tarihler dışında uygulanmaz, mazeret/telafi sınavları yapılmaz.

İngilizce Yeterlik Sınavından geçer not alamazsam ne olur?

Sınavdan geçer not alamayan öğrenciler, zorunlu olarak bir sene Yabancı Diller Bölümü bünyesinde verilen İngilizce Hazırlık Eğitimini almak zorundadırlar.

İngilizce Yeterlik Sınavından muaf olabilir miyim?

Uluslararası sınavlar olan TOEFL, IBT ve CAE’den 60 puan, CPE’den 80 puan, PTE’den 55 puan almış olan öğrenciler ve YDS, e-YDS, YÖKDİL’den 60 puan alan öğrenciler İngilizce Yeterlik Sınavına girmek zorunda değillerdir. Bu öğrenciler Hazırlık Eğitimi almak zorunda değillerdir.

İngilizce Yeterlik Sınavı sonuçları ne zaman açıklanır?

Sonuçlar sınav tarihini takiben 10 iş günü içerisinde Yabancı diller Bölümü internet sayfasında ilan edilir.

Başka bir üniversitede hazırlık eğitimi aldım ve başarıyla tamamladım, İngilizce Yeterlik Sınavından muaf sayılır mıyım?

Hazırlık eğitimi alınan üniversiteden son iki sene içerisinde alınan başarı belgesinin getirilmesi halinde (B1+ seviyesinde 60 ve üzeri puan almak) İngilizce Yeterlik Sınavından muaf olunur ve bu öğrenciler kayıt yaptırdıkları bölüme başlarlar.